מאמרים

כולסטרול ושומנים בדם

הדפסה

פורסם ביום רביעי, נובמבר 25, 2009

היפרליפדמיה-

כולסטרול ושומנים (טריגליצרידים) גבוהים בדם, לצערי,  שכיחים מאוד באוכלוסייה הבוגרת, והיום גם לא מעט ילדים מגיעים אלי לקליניקה עם כולסטרול גבוה.  גם להרבה אנשים רזים יש היום כולסטרול גבוה.

כאשר רמות השומנים בדם גבוהות (כולסטרול מעל 200 מ"ג/ד"ל וטריגליצרידים מעל 150 מ"ג/ד"ל), יותר כולסטרול ושומן מתחמצן ושוקע בדפנות כלי הדם- העורקים, המובילים דם לשריר הלב.  שקיעה זו מתפתחת במשך שנים וגורמת תחילה להיצרות העורקים ובהמשך לחסימתם. חסימת העורקים המובילים דם ללב יכולה לגרום להתקף לב. חסימת העורקים המובילים דם למוח עלולה לגרום לארוע מוחי, חסימת עורקים המובילים דם לגפיים יכולה לגרום לקשיים בהליכה.

התהליך המתואר נקרא טרשת עורקים והוא עלול להתחיל בגיל צעיר מאוד בלי לתת סימנים. אחד הגורמים העיקריים לשקיעת כולסטרול בדופן העורקים הוא רמת כולסטרול גבוהה בדם ולכן חשוב מאוד לטפל ברמות כולסטרול גבוהות כבר מגיל צעיר ולשמור על הרגלי תזונה ואורח חיים בריא.

הסיבות להיפרליפדמיה רבות. כמובן שיש את הפן התורשתי, הגנטי, אך הסיבה העיקרית היא אורח חיים לא נכון- אכילה לא נכונה של הרבה ג'אנק פוד, קלוריות "ריקות" כמו- שווארמה, בורקסים, ג'חנון, אוכל שמן ומטוגן, המכיל הרבה חמאה ומרגרינה ושתיית מיצים ממותקים, הרבה אלכוהול וצריכת סוכר ומצד שני,  חוסר באכילת ירקות ופירות, חוסר באכילת סיבים תזונתיים ואנטיאוקסידנטים וחוסר בפעילות גופנית.

על כל אלה נוסיף עישון ואת הסטרס הנוראי שאנו חיים בו, והדרך לסתימת העורקים והתקף לב מהירה…

אפשר להימנע מלקיחת התרופות, ע"י לקיחת אחריות!

זה הזמן לעשות את השינוי! יש הרבה מה לאכול, אוכל נכון ובריא, לשלב פעילות גופנית ולהיות רגועים יותר.

שוב, מה לא לאכול רובינו יודעים- עוגות, עוגיות, ממתקים , חמאה, מרגרינה, שמנת, בשר שמן וגבינות שמנות…. מה שיותר מעניין זה מה כן!! לאכול- המניעה, האוכל המזין שלו אנו זקוקים- ששומר ומגן עליינו- מגוון ירקות ופירות, בעיקר הירוקים והכתומים, שום, שמן זית, שמן קנולה, אבוקדו, טחינה, קטניות, סויה, אגוזים ושקדים.

הרבה אנשים רזים סובלים מכולסטרול גבוה, והם מאוד מופתעים, והסיבה היא שהם לא מכניסים את כל האוכל הבריא והנכון לגוף שלהם. לא אוכלים את כל המזון שמוריד כולסטרול.

אפשר לוותר על התרופות, אורח חיים נכון הוא התרופה.  אני תמיד אומרת לאנשים שגם אם הם יקחו תרופה וימשיכו להזין את הגוף בג'אנק, אז הם יורידו את הכולסטרול, אולי,  אבל הגוף יחזיר להם ב"מכה" אחרת, ולא חסר… לחץ דם גבוה, סכרת, סרטן…

צריך לא להתייחס לגוף כמו אל פח זבל, אלה לתת לו את מה שמגיע לו.

הקפדה על הרגלי אכילה ואורח חיים נכון עשויים לצמצם את הסיכון לטרשת עורקים.

צרו קשר

מעיין
השאירו תגובה